Taş Kaldırım

Solgun sarı ve kireç beyazdı kaldırım taşları ve bir piyanistin ustaca vuruşlarını andırıyordu küçük çocuğun şen şakrak adımları.

Bir köşede elinde bir tahta parçasına geçirilmiş simit halkaları, tahta bir iskemlede oturuyordu, avurtları çökmüş, saçları kırlaşmış kavruk tenli adam. Henüz yakmadan buruşuk paketten çıkan kesif kokulu yarım cigarayı bir keder basıyor bedenini, belki de tepesindeki güneşin sıcağından alnında biriken su damlacıkları, belki ateşli bir hastalıktan, çünkü bir kırgınlık var üstünde simitçinin.

Bir belediye işçisi sonbaharın boynu bükük yapraklarını süpürüyor tüm ciddiyetiyle. Bir rüzgar savuruyor yaprakları ve onlar göğe kavuşmanın hayaliyle düşüyorlar gerisin geri kaldırıma.

Siyah beyaz bir film tadında, tüm çalımıyla kaldırımın tam ortasından yürürken bir kara kedi takunyalar altından bir karınca süzülüyor , ağzında eskimiş bir kabuk parçasıyla.

Cigarayı izmaritine kadar çekmiş olan simitçi bir heykeli andıran suratını çeviriyor mavi gökyüzüne ve Tanrıdan yağmur dileyen bir çiftçinin mahzun bakışlarıyla seyreyliyor beyaz bulutları.

Kırklı yaşlarında, uzun ve pürüzsüz boynunu sarmalayan zümrüt yeşili bir kolye, incecik bileğinde sallanan kahverengi çantası, kısa topuklu ayakkabısı ve dizlerine kadar uzanan çiçekli basma eteğiyle süzülüyor bir çerkez kadını; uzak denizlerden uzanan bir meltem yalayıp geçerken sol yanağını, tir tir titriyor yanından geçtiği yapraksız ağaç dalları.

Batmakta olan bir petrol tankeri gibi ardında koyu bir karanlık bırakarak çekiliyor güneş dağların ardına. Ürkek bir ateş böceğini anımsatan eski sokak lambası aydınlanıyor ve sarı bir ışık dalgası vuruyor kaldırımın en karanlık parçasına. İnsanlar bir bir terk ediyorlar kaldırımı.

Ve dingin gecenin keşfedilmemiş nağmelerini dinliyor kaldırım, bir kara kedi uyukluyor aydınlık parçasında ve karınca hala yolda ağzında eskimiş bir kabuk parçasıyla.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s