Ölüme Uzanırken

Yalnızlığım tek bir arzuya hizmet eder.

 O, sadık bir yoldaş ve iyi bir öğretmen gibi beni ölümün dostluğuna hazırlayacak. Bir gün ondan ayrılacak ve ölümün soğuk eline uzanacağım. Uzun, ince parmaklı ve beyaz olmalı elleri; tıpkı hayallerimdeki gibi.

On yıl daha oturacağım bu tahta iskemlede. On yıl daha kitaplar okuyacağım ve belki kitaplar yazacağım. Hani olur ya, bağırışlarınızdan kendimi duyabilirsem eğer güzel kitaplar yazacağım.

On yıl daha ayakta karşılayacağım güneşi. Onun bundan haberi yok. Bir gün yine nazlı bir sevgili gibi salına salına yükselecek şehrimin üstünde. Yokluğumu fark edecek ve sadık bir dostu kaybetmenin hüznüyle grili siyahlı elbiseler geçirecek sırtına; özenle, metanetle. Önce bir parça tutacak kendini belki; tek bir damla süzülecek gözlerinden. Sonra, yavrusunu kaybeden cefakâr bir ananın hiddetiyle ağıtlar yakacak. Hüznü yankılanacak şehrimin kimsesiz sokaklarında.

Ağlayacak. Gözyaşları, bir düşman okçusunun şiddetiyle dövecek kabrimi. Görünmez elleriyle toprağımı savuracak sağa sola, son bir kez daha görmek isteyecek bedenimi. Gözlerimde ışıldamak, dağınık saçlarımı kavurmak isteyecek son kez.

Ancak, gün bittiği vakit o da çekilecek herkes gibi. Son bir kez sesini duyurmak umuduyla haykıracak ve istemeden azılı düşmanının insafına terk edecek beni.

Oysa gece de benim dostumdur. Gururludur. Gözyaşlarını gizlemek içindir karanlığı.

Ve onun sessizliği en büyük isyandır, bilirim.

Ben elbet güneşi de severdim, ancak gece sırdaşımdır. 10 yıl sonra, evet. Kimsenin olmadığı bir vakit usulca süzülür kucağıma ve ben onu bir sokak kedisini sevdiğim gibi severim.

“Güneş’e söyleme” derim. “O da iyi bir dosttur. Ancak ben bir gölgeyim, elimden ne gelir?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s