Ölmek İşi

Islık öttürür, serseri dolanırım sokaklarda. Konuşur anlatırım da dinleyen bulunmaz. Dövüş vakti en sivri mızrağı tutuştururlar elime. Yaşarken çirkinliğimden suratını çevirenler izdihamla sarılır tabutuma. Ağlaşıp dövünürler. Beni hiç tanımamış olanlar intikam yemini ederler ardımdan. Kara toprakmış gibi yitişimin suçlusu kazmalarını öfkeyle geçirirler böğrüne. Nefesim beş para etmez iken kırılacak bir eşya gibi parmak uçlarıyla sırtlanırlar cesedimi. Sonra toprak bile hürmetle, azar azar atılır üstüme. Nasıl da titizdir herkes. Oysa nasıl da gelişi güzel sıyrılmışım kemiklerimden.

Kafamı kaldırsam, ayrılık vakti gelmiş tırtıl gibi yırtsam kefeni. Nasıl da korkar kaçarlar. Sonra nasıl da sevinirler. Sonra nasıl terk ederler beni. Nasıl da suçlanır olurum ölemeyişimle. Karşısında dizinin bağı çözülenler nasıl da yumruklarla sokarlar azraili yorganımın altına. Azrail utanır da bunlar nasıl utanmaz? Yarabbi, sana kavuşmak için can atarlar da beni öncü gönderirler. Bana sorulacak olursa isterim elbet, nasıl yüz çeviririm şaraptan ırmaklarından, tomurcuk göğüslü huri kızlarından!

Dünyanın türlü günahı mükafattır katında. İyi hoş, neden ağlaşırlar ardımdan? Ecel vaki olunca yanıma varamamaktan mıdır korkuları? Sevinç gözyaşları mıdır yoksa bunlar? Fakat, baba neden yıkık seyreder kara çukuru? Gasilhanede gözyaşları yanaklarımı ıslatır. Nasır tutmuş kalın parmaklı elleri dolanır ölü saçlarımda. Nasıl da utanır bir kez olsun başımı okşamayışından. Nasıl da sarılır cesedime.

Nasıl bir yaşamak ki, cigaraya para yetişmemiş, adımız otlakçıya çıkmış. Yokluk kara balgam gibi yapışmış gırtlağımıza. Her gece kadere sövmüşüm. Duvarlar yüz çevirmiş, kırık sesim yankı etmez olmuş.

Ölmek işi bir kambur gibi yüklenmiş sırtıma. Tanrı, yoksa İsmail’in ölmezliği bıçağın kesmezliğinden midir? Peki, İbrahim’ler neden çocuklarını saklar da kapı kapı İsmail aranır?

Peki ya, Tanrı, sorarım sana: Sevgiliyi neden ince ince dokudun tezgahında, madem ki şart değildi yaşamak? Kimi kimden kayırdın da bize ölmek düştü, onlara yaşamak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s